کسب و کار اینترنتی

ایده های جدید کسب و کار اینترنتی که به ثروتمند شدن شما کمک می کنند

7 ایده برای راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی

اگر به دنبال ایده های موفق کسب و کار اینترنتی هستید باید بدانید که هم اکنون بهترین وقت برای این کار است. در حقیقت ما در دوره ای طلایی از ثروت زندگی می کنیم، دوره ای که پر از فرصت و پتانسیل هایی برای رشد مداوم کسب و کارها در مقیاسی بسیار بزرگی است که تاکنون شاهد آن نبوده ایم. به لطف اینترنت و تلفن های هوشمند، حجم تجارتی که امروزه با ایجاد کسب و کار اینترنتی صورت می گیرد رشد نمایی پیدا کرده است.

با توجه به اینکه در حال حاضر تقریباً بیشتر فروشگاه‌های سنتی به سمت راه اندازی یک فروشگاه آنلاین حرکت کرده اند، قطعاً میزان رقابت در این عرصه کم نیست. اما با این حال فرصت های موجود بسیار زیاد است و ایده های نو کسب و کار اینترنتی کم نیستند. هر چند ممکن است این طور به نظر برسد که تنها فروشگاه هایی مثل آمازون از مزایای رونق تجارت الکترونیک بهره مند شده اند، اما رشد تجارت الکترونیک بسیار گسترده است و تقریباً همه مشاغل را شامل می شود و برای ایده های برتر کسب و کار اینترنتی فرصت خوبی وجود دارد.

طبق آمارهای فدراسیون ملی خرده فروشان امریکا (National Retail Federation یا به اختصار NRF) تخمین زده شده که خرده فروشی ها همچنان نرخ رشد ۳.۷ تا ۴.۲ را خواهند داشت؛ اما این بنیاد انتظار دارد که نرخ رشد فروش های غیر فروشگاهی سه الی چهار برابر این رقم باشد. هر چند همچنان فروش از طریق فروشگاه های فیزیکی اکثریت مخارج مشتریان را تشکیل می دهد، اما انتظار می رود که نرخ رشد آن ۲.۸ درصد باشد. واضح است که بیشتر سهم رشد تجارت الکترونیک در حال حاضر مربوط به بازار تلفن های هوشمند است که  این تلفن ها بستر بسیار خوبی برای ایده های ناب کسب و کار اینترنتی بوجود آورده اند.

اما این اعداد و ارقام فقط نشان دهنده رشد نمایی انواع کسب و کار اینترنتی است. باید در نظر داشت که اینترنت هنوز در مراحل اولیه رشد و تکاملش قرار دارد؛ زیرا تسهیلات مدرن بزودی امکان تحویل فوری محصولات از طریق پهبادها، چاپ سه بعدی و ابزارهای دیگر را فراهم می کنند و فناوری های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به بهتر کردن تجارب خرید آنلاین کمک می کنند. به همین دلیل در آینده ای نه چندان دور تقریبا تمام معاملات از طریق کانال های آنلاین انجام خواهند گرفت، نه کانال های آفلاین و این موضوع میدان خوبی را در اختیار ایده های خلاقانه کسب و کار اینترنتی می گذارد.

اما سوال اینجاست که شما چطور می توانید از این حجم بسیار زیاد خرید و معاملاتی که هر ثانیه در کسب و کارهای اینترنتی در اروپا یا کسب و کار اینترنتی در ایران و یا در کل در دنیای آنلاین صورت می گیرد، بهره ببرید؟ چه قصد راه اندازی یکی از انواع مدلهای کسب و کار اینترنتی ساده را به عنوان شغل دوم و جانبی داشته باشید و چه به دنبال ثروتمند شدن و کسب درآمد بسیار زیادی از طریق فضای آنلاین باشید، ۷ تا از ایده های جدید کسب و کار اینترنت هستند که نمی توانید از آن ها چشم پوشی کنید. در ادامه این موارد را با هم بررسی می کنیم.

چطور یکی از ایده های جدید کسب و کار اینترنتی را راه اندازی کنیم

برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی اول از همه نیاز به طی کردن مراحل قانونی و اقتصادی است و ممکن است حتی نیاز به یکسری کارهای اداری باشد. بهتر است قبل از این که عمیقاً وارد این حوزه شوید با یک وکیل یا حسابدار مشورت کنید. اما وقتی مقدمات کار فراهم شد، شروع یک کسب و کار اینترنتی ، حتی با وجود محدودیت مالی نه فقط امکان دارد بلکه یک واقعیت مسلم است و می توانید با یک دوره آموزش رایگان کسب و کار اینترنتی اطلاعات خودتان را به روز کنید.

جنبه مثبت اینترنت این است که می توانید به سرعت یک کسب و کار اینترنتی بدون سرمایه یا کسب و کار اینترنتی رایگان راه اندازی کرده و یا با داشتن سرمایه ای اندک، کسب درآمد اینترنتی داشته باشید. اگر با اصول بازاریابی اینترنتی آشنایی داشته باشید یا در زمینه‌ی کار با شبکه های اجتماعی ماهر باشید، مسلماً پیدا کردن مسیر موفقیت برای شما ساده تر خواهد بود. اما در مجموع گذراندن یک دوره آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی پیشنهاد می شود، البته نیازی نیست که حتماً حرفه ای باشید.

مثل هر کار دیگری در دنیا، برای ایده های جدید کسب و کار اینترنتی هم نیاز به پول یا زمان دارید و اگر هر دو را در اختیار داشته باشید، در این بازی یک قدم جلوتر خواهید بود. اما اکثر افراد بیشتر زمان در اختیار دارند یا پول. به هر حال باید در نظر داشته باشید که زمان شما هم محدود و پایان پذیر است و بهتر است از وقت خودتان هوشمندانه استفاده کنید و زمان را بخوبی مدیریت کنید تا موفقیت تان تضمین شود و شاید بتوانید یکی از ایده های کسب و کار اینترنتی اجرا نشده در ایران را پیاده سازی کنید.

  1. کسب و کار به کمک چت بات یا روبات سخنگو

همه ما شاهد رشد چشمگیر چت بات ها هستیم. به لطف فراهم شدن امکان گفتگو در هر زمان و مکانی از طریق پلتفرم هایی مثل فیسبوک و تلگرام ، همه ما به چت کردن با دوستان و خانواده در شبکه های اجتماعی عادت کرده ایم. به همین خاطر چت بات های مجهز به هوش مصنوعی یکی از ایده های جدید کسب و کار اینترنتی برای مشاغلی هستند که به دنبال اتوماسیون کارها و کنار گذاشتن نیروی انسانی مورد نیاز برای چت با مشتریان هستند.

وضوح این امر در زمینه سرویس دهی به مشتریان مشخص است. اما ارزش ها و پتانسیل های آن در زمینه تجارت الکترونیک هم بتدریج برای همه مشخص می شود و در حال حاضر مشاغل مختلف سعی به استفاده از این پتانسیل ها دارند. پلتفرم هایی مثل Manychat، ChattyPeople  و چندین پلتفرم دیگر سعی دارند پیچیدگی های ساخت چت بات را از بین ببرند.

در واقع امروزه به معنای واقعی، شاهد وضعیتی مشابه تب طلای گذشته هستیم و افراد زیادی سعی به راه اندازی چت بات برای کسب و کارشان دارند تا برخی کارهای لازم برای بازاریابی و فروش که جهت رشد در بازار امروزی ضروری هستند را از این طریق انجام دهند. اما مثل تب طلای کالیفرنیا، در این عرصه هم کسانی موفق خواهند بود که با دقت و گزیده انتخاب کنند. به همین خاطر بهتر است شما هم با دقت و تلاش سعی به راه اندازی یک چت بات برای کمک به کسب و کارتان کنید. قطعا برای انجام این کار نیاز به تلاش زیادی هست، اما نتایج بدست آمده ارزش این تلاش را خواهند داشت.

  1. کسب و کار به کمک جعبه اشتراک یا Subscription Box

کسب و کارهایی که از جعبه اشتراک استفاده می کنند نیز رشد بسیار زیادی داشته اند. هر چند این ایده خیلی جدید نیست اما رشد بسیار زیاد اینترنت جان تازه ای به این ایده‌ی کسب و کار اینترنتی بخشیده است. اما منظور از جعبه اشتراک دقیقاً چیست؟ یکی از موفق ترین مشاغل در این عرصه را می توان سایت Dollar Shave Club دانست.

این مفهوم در سال ۲۰۱۱ توسط فردی به نام مایکل دوبین ایجاد شد و از این نظر تازگی داشت که در آن سعی شد از ویدیوهایی که به سرعت پربازدید می شوند، استفاده شود. کمپانی وی موفق شد به فروش چندین میلیارد دلاری دست پیدا کند و اگر از دیدگاه قیف فروش به این قضیه نگاه کنیم، کار دوبین بی نظیر و فوق العاده بود. مثل سایر مشاغلی که جعبه اشتراک را ارائه می دهند، می توان اقلام را در سطوح مختلف ارائه داد.

وقتی مشتری سفارش را ثبت کند، به یک قیف فروش هدایت می شود که در آن چندین بیش فروش به شکل افزونه قرار دارد. درک دوبین از بازار به او قدرت زیادی داد و توانایی وی برای ایجاد کسب و کاری که رشد نمایی پیدا کرد او را تبدیل به یک چهره شاخص کرد.

اما برای موفقیت در این عرصه نیازی نیست که حتماً بازدید فوق العاده زیادی داشته باشید. همچنین می توانید از وبسایت هایی مثل CrateJoy کمک بگیرید که هدفشان این است که مشاغلی را که سعی به جذب مشتری از طریق جعبه اشتراک دارند، به مشتریان مطلوب برسانند. با استفاده از این پلتفرم ها می توانید نام کسب و کارتان را به گوش افراد بسیاری برسانید.

امروزه شاهد رشد کمپانی هایی مثل Graze، Blue Apron، FabFitFun، LeTote و موارد بسیار دیگری هستیم. شرکت Shorr Packaging در سال ۲۰۱۶ تخمین زد که ۲۱.۳ میلیون وبسایت  با جعبه اشتراک وجود دارد که این میزان در سال ۲۰۱۳ حدود ۷۰۰ هزار عدد بود و بنابراین رشدی تقریبا ۳ هزار درصدی داشته است. اما چیزی که جذابیت این بستر را بیشتر می کند ویژگی های جمعیتی مشتریان است. یک بازدید کننده معمول در وبسایت های جعبه اشتراک، سالیانه حدود ۷۸۴۳۶ دلار درآمد ایجاد می کند و معمولاً در اوایل چهل سالگی قرار دارد.

  1. کسب و کارهای مدیریت تبلیغات

در بازار بشدت رقابتی امروز، باید حتما این علم را داشته باشید که چطور به ترافیک پرداختی دست پیدا کرده و نرخ تبدیل را بهینه سازی کنید. واقعیت این است که عرصه‌ی تبلیغات پرداختی می تواند بشدت پیچیده باشد. اموری مثل بازاریابی مجدد و تعریف مخاطب دلخواه یا تشخیص افت احتمالی مخاطب و فروش و پیگیری همه موارد در قیف فروش، برای اکثر افراد پیچیده و گیج کننده است.

یکی از ایده های جدید کسب و کار اینترنتی تبلیغات پرداختی است و اما در صورتیکه درک مناسبی از نحوه عملکرد تبلیغات پرداختی داشته باشید، می توانید به راحتی یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید. با توجه به اینکه امروزه تبلیغات هستند که باعث رشد روز افزون غول های تکنولوژی مثل فیسبوک، اینستاگرام، گوگل و یوتیوب می شوند، بررسی و درک کامل از تبلیغات پرداختی و جوانب مثبت و منفی آن می تواند به شما کمک کند تا به درآمد بی نظیری دست پیدا کنید.

به این اعداد و ارقام توجه کنید: طبق گزارش وبسایت eMarketer از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ تبلیغات آنلاین رشدی حدودا دو برابری خواهد داشت یعنی از ۸۳ میلیارد دلار به ۱۲۹.۲۳ میلیارد دلار خواهد رسید. و در سال ۲۰۱۶ برای اولین بار تبلیغات آنلاین از تبلیغات تلویزیونی پیشی گرفت و این شکاف در سال ۲۰۱۷ تقریبا ۱۰ میلیارد دلار بود.

این حقایق رشد انفجاری تبلیغات آنلاین را مشخص می کنند. البته اینترنت هنوز دوران اولیه رشد و بلوغ خودش را سپری می کند. هر چه زودتر شروع به سرمایه گذاری در این صنعت کنید، می توانید سریع تر این سرمایه گذاری را به یک کسب و کار اینترنتی پرقدرت تبدیل کنید. سعی کنید تمام ریزه کاری های تبلیغات در پلتفرم هایی مثل فیسبوک و گوگل را بخوبی مطالعه کرده و یاد بگیرید. دوره های مناسب را سپری کرده یا از مطالب آموزشی رایگان که در پلتفرم های مختلف به وفور پیدا می شوند استفاده کنید تا در این عرصه تبدیل به یک فرد کاملاً حرفه ای شوید.

  1. کسب و کار سئو

بهینه سازی موتورهای جستجو یا همان سئو از جمله  موضوعاتی است که بارها برای آن مطلب نوشتیم و شاید یکی از ایده های جدید کسب و کار اینترنتی نباشد، ولی واقعیت این است که هرچند تبلیغات پرداختی رشد بی نظیری داشته است، اما قابلیت نمایان شدن به صورت ارگانیک (غیر پرداختی) و مرتبط با عبارات مورد جستجو در موتورهای جستجویی مثل گوگل، نه فقط باعث افزایش توانایی رقابت شما می شود بلکه بسیار سودآور است.

کلمات کلیدی مورد جستجوی ارگانیک ارزش خالص بسیار زیادی دارند. با در نظر گرفتن اینکه ۴۰ درصد از کلیک ها روی اولین نتیجه جستجو انجام می شود و ۹۱ درصد کلیک ها در صفحه اول نتایج جستجو صورت می گیرد، پدیدار شدن به صورت ارگانیک و طبیعی در بالای صفحه‌ی نتایج موتور جستجوی (SERP) گوگل تلاش و هدف اصلی بازاریاب های برتر جهان است.

رشد و گسترش روز افزون اینترنت، نه فقط باعث رقابتی تر شدن عرصه سئو می شود، بلکه باعث می شود این عرصه سودآورتر نیز شود. در صورتیکه اقدامات لازم را بدرستی انجام دهید، می توانید به راحتی در این صنعت کسب درآمد کنید. این اقدامات شامل اقداماتی می شود که باید برای مشتریان و خودتان انجام دهید. با داشتن مهارت های سئو می توانید به تعداد دلخواه کسب و کار اینترنتی و وبلاگ و وبسایت پربازدید راه اندازی کنید.

  1. اجاره اقامتگاه برای سفر و تعطیلات

یکی از صنایع بسیار سودآور، اجاره‌ی اقامتگاه برای تعطیلات و سفر یا به اصطلاح vacation rental است. هر چند ممکن است با ذکر نام این صنعت در ابتدا نام مشاغل میلیارد دلاری مثل AirBnB یا HomeAway به ذهن خطور کند وبسایت های کوچک تری مثل InvitedHome متعلق به Michael Joseph یا Luxury Retreats متعلق به Joe Poulin و نام های مختلف دیگری هم در حال درآمدزایی از این صنعت هستند و از ایده های جدید کسب و کار اینترنتی پردرآمد محسوب می شوند.

کمپانی هایی که در عرصه اجاره منزل و اجاره اقامتگاه و هتل برای تعطیلات و سفر فعالیت دارند، بسته به موقعیت جغرافیایی و سطح مدیریت ۱۰ الی ۴۰ درصد از ارزش ناخالص میزان اجاره را بخود تخصیص داده اند.

راه اندازی یک کسب و کار اجاره‌ی هتل به صورت آنلاین، نیاز به تلاش زیاد و همچنین یکسری راهکار نرم افزاری دارد که به سازماندهی کارهایی مثل رزرو هتل کمک کنند، اما در صورت دقت کافی به جزئیات، این کسب و کار یکی از بهترین و سودآورترین کسب و کارهای اینترنتی محسوب می شود. مسلماً اقدامات اصلی این کسب و کار در دنیای واقعی صورت می گیرد اما حضور در وب و داشتن مهارت های بازاریابی در این کسب و کار تعیین کننده است و به رشد و موفقیت آن کمک می کند.

اگر به صنعت هتل داری علاقمند هستید و یا در یک منطقه‌ی توریستی زندگی می کنید، این کسب و کار می تواند بسرعت شما را به سودآوری برساند. شرکت هایی مثل Lodgix، Lodgify و ۳۶۵ Villas راهکارهای مفیدی برای ساخت سریع و مدیریت کسب و کارهای هتلداری آنلاین ارائه داده اند.

  1. کسب و کار از طریق وبینار یا کنفرانس مجازی

احتمالاً با رسیدن به این مورد اولین سوالی که به ذهن شما می رسد این است که چطور با استفاده از وبینار یا کنفرانس مجازی یک کسب و کار راه اندازی کنیم. باید گفت که وبینار یکی از بهترین راهکارها برای فروش آنلاین است و بهترین ویژگی آن این است که هیچ نیازی نیست که حتماً محصولات خودتان را بفروشید. Jason Fladlien مدرس وبینار و موسس شرکت Rapid Crush از طریق وبینار به فروشی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار دست پیدا کرده که این امر قدرت مطلق این رسانه را برای فروش اثبات می کند و شاید یکی از جذاب ترین ایده های جدید کسب و کار اینترنتی باشد.

وبینار مخاطبین علاقمند و مجذوب شده ای در اختیار شما قرار می دهد که آماده و مشتاق به خرید هستند. با اجرای وبیناری که ساختار خوبی داشته باشد، نتایج فوق العاده ای در انتظارتان خواهد بود. افرادی مثل Liz Benny، Neil Patel و Russ Ruffino با استفاده از قابلیت های وبینار به موفقیت های زیادی دست پیدا کرده اند.

بهترین روش برای راه اندازی یک وبینار پیدا کردن محصولی است که بتوانید آن را تبلیغ کنید. سپس یک وبینار بی نقص اجرا کنید. Perfect Webinar شامل قواعد کلی است که در ابتدا توسط Fladlien تعیین شد و بعدا Russell Brunson آن را وارد عرصه‌ی بازار انبوه کرد. همچنین Brunson به همراه Jim Edwards نرم افزاری به نام Funnell Scripts تهیه کرد که برای تهیه یک وبینار به صورت کامل بسیار مفید است و شامل توصیه هایی برای تهیه متن آگهی هم می شود.

چه قصد شما کمک به کسب و کار فعلی خودتان باشد یا این که قصد فروش بصورت پورسانتی داشته باشید، بهترین پلتفرم ها برای اجرای وبینار عبارتند از GoToWebinar و WebinarJam (از Andy Jenkins).

  1. مربیگری کسب و کار

مربیگری کسب و کار یا Business coaching یکی از ایده های جدید کسب و کار اینترنتی سودآور است که شما را وارد بازار عظیم صاحبان کسب و کار و کارآفرینانی می کند که به دنبال راه موفقیت در دنیای دیجیتال هستند. اگر در زمینه کسب و کار خبره هستید یا درک زیادی از پتانسیل های بازار که می توانند مشاغل را به فروش بیشتر برسانند دارید، در این صورت مربیگری کسب و کار گزینه مناسب و سودآوری برای شما خواهد بود.

افرادی مثل Frank Kern و Anthony Robbins در عرصه مربیگری کسب و کار شناخته شده ترین افراد هستند. بهترین رویکرد برای اینکه شما هم مثل چنین افرادی به موفقیت برسید این است که ارزش خودتان و راهکارهای پیشنهادی تان را برای مردم ثابت کنید. در این صورت افراد زیادی به دنبال شما خواهند بود.

Oliver Talamayan هم که یکی از مربیان کسب و کار بسیار موفق محسوب می شود، از این روش که یکی از ایده های جدید کسب و کار اینترنتی است به عنوان استراتژی اصلی جهت جذب مشتری استفاده کرد. اول از همه لازم است کسب و کار مورد نظر را تحلیل کرده و موقعیت فعلی آن را مشخص کنید، سپس هدف کسب و کار مورد نظر و موقعیت مطلوب آن را تعیین کرده و در نهایت مسیر رسیدن به این موفقیت را مشخص کنید.

کلید موفقیت در این عرصه پیدا کردن و اجرای موفقیت آمیز یک استراتژی موثر و کارآمد است. لازم است اعتماد سایرین را به خودتان جلب کنید و برای این کار به تایید و تصدیق اجتماعی نیاز دارید. به همین خاطر جهت راه اندازی موفقیت آمیز مربیگری کسب و کار لازم است ابتدا یکسری مشتری جذب کرده و به آنها کمک کنید تا به موفقیت برسند. سپس نظراتی مثبت و قوی از آنها راجع به عملکرد خودتان دریافت کنید. در این صورت می توانید خودتان را به موقعیت مطلوبی برسانید و هزینه های خدماتتان را افزایش دهید.

Brunson اعلام کرده که این کار را حتی قبل از راه اندازی وبسایت Inner Circle شروع کرده است. او از طریق مشاوره، مربیگری و استقرار استراتژی هایی قدرتمند به Drew Canole کمک کرد تا به صورت موفقیت آمیز کسب و کارش تحت عنوان Organifi  را راه اندازی کرده و وارد عرصه تجارت جهانی شود؛ کمپانی Canole با کمک او توانست تنها از یک قیف، ده ها میلیون دلاردرآمد کسب کند. وی بعد از این کار توانست خیلی راحت هزینه های درخواستی از مشتریانش را افزایش دهد.

منبع
https://www.entrepreneur.com/
برچسب ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

بستن