وبلاگ

چهار دلیل از دست رفتن رتبه گوگل برای سایت‌ها

John Mueller از شرکت گوگل به این سوال که چرا سایت‌ها رتبه خودشان را از دست می‌دهند، پاسخ می‌دهد.

شخصی از John Mueller سوال کرده بود که چرا سایتش با بیشتر از ۷ ساله سابقه موفق، رتبه بندی در گوگل را برای یکسری از کلمات کلیدی از دست داده است. Mueller چهار دلیل برای از دست دادن رتبه سایت ذکر کرد.

البته نمی‌توان فرض کرد که یک لیست جامع و کامل برای دلایل از دست دادن رتبه‌ سایت در گوگل وجود دارد.

بهتر است این سوال را در قالب پرسش و پاسخ و با توجه به شرایط پاسخ داد.

توضیحات او یک بررسی جامع کلی بودند و نه لیستی از دلایل ممکن. با این حال پاسخ‌های او درک کامل و جامعی درباره دلایل از دست دادن رتبه‌ سایت فراهم کرده و به شروع فرایند تدوین یک طرح بازیابی جامع کمک می‌کند.

با وجود اینکه سایت مشکلی نداشت اما رتبه در گوگل را از دست داده بود

ناشر این سایت سوالاتی درباره سایتی پرسیده بود که هفت یا هشت سال اخیر رتبه خیلی خوبی داشته است.

او لینک‌های ورودی و خروجی (inbound و outbound) سایت را بررسی کرده بود و مشکل خاصی در آنها پیدا نکرده بود.

سه سایت تحت تاثیر این شرایط قرار گرفته بودند و همگی از کلمات کلیدی مشابه استفاده می‌کردند چون هر سه آنها محصولاتی مشابه را با برندهایی متفاوت می‌فروختند.

نظرات John Mueller درباره دلایل از دست دادن رتبه بندی گوگل

John Mueller اول توضیح داد که در این سوال توضیحات کافی ارائه نشده تا بتوان یک پاسخ خاص به آن داد و بعد از آن یک پاسخ کلی به این سوال داد.

۱٫      رتبه اول گوگل و یا رتبه‌های برتر موقتی هستند

معمولاً این دیدگاه وجود دارد که وقتی سایتی یکی از رتبه‌های برتر را به دست آورد، جایگاه خودش را حفظ می‌کند اما به گفته Mueller این رتبه‌ها موقت هستند. او می‌گوید:

“در مجموع اینکه سایتی چندین سال رتبه خوبی در نتایج جستجو داشته به این معنا نیست که در آینده هم این روند ادامه پیدا می‌کند. چنین تغییراتی در دنیای وب غیرمنتظره نیستند و این محیط کاملاً پویاست.”

۲٫ اینترنت همواره در حال تغییر است

در دنیای وب تقریباً همه چیز دائماً در حال تغییر است. ممکن است لینک‌های ورودی به یک سایت ناپدید شوند. رقبا لینک به دست آورند. محتوا تغییر کند. وبسایت‌های جدید ایجاد شوند.

این تغییرات و موارد مختلف دیگر باعث تغییر میزان تناسب یک سایت با کوئری‌های جستجو می‌شود.

طبق توضیحات Mueller دنیای وب و وبسایت‌های رقبا و سایر سایت‌ها همواره در حال تغییر هستند.

۳٫ الگوریتم رتبه بندی گوگل تغییر می‌کند

این یکی از دلایل تغییر چشمگیر رتبه‌هاست و این طور نیست که فقط فاکتورهای رتبه بندی گوگل تغییر کند. وقتی الگوریتم تغییر می‌کند، ممکن است در نحوه درک و دیدگاه گوگل نسبت به صفحات وب تغییر ایجاد شود.

چندین سال پیش صفحاتی که جزء ۵ مورد برتر بودند بر رتبه‌های جستجو سلطه داشتند. ممکن است به دلیل تغییر رویکرد گوگل نسبت به صفحات وب این شرایط تغییر کرده باشد. در آن زمان تشخیص پنج سایت برتر راحت‌تر بود اما چون الگوریتم تغییر کرده، این شرایط هم دستخوش تغییراتی شده است.

یکی از اشتباهات رایج ناشران وبسایت‌ها پس از یک آپدیت این است که داخل سایت را بررسی می‌کنند تا ببینند چه مشکلی ایجاد شده است. اشتباه بعدی این است که تصور کنیم گوگل یک نوع خاص از وبسایت‌ها را هدف گرفته است.

این مطلب را هم بخوانید  12 اشتباه در زمینه سئو سایت که باید از آن‌ها اجتناب کنید!

بیشتر الگوریتم‌هایی که با گواهینامه‌های ثبت اختراع یا مقالات تحقیقاتی ارتباط دارند، به دنبال پیدا کردن سایت‌هایی که درست کار نمی‌کنند یا بررسی نوع هدف‌گیری نیستند.

هدف و کاربرد اصلی بسیار از الگوریتم‌های مربوط به جستجو، راضی نگه داشتن کاربران، درک کاربران و درک صفحات وب است.

به گفته Mueller: … از طرف دیگر با تغییر الگوریتم‌های جستجوی ما، شرایط از سمت ما هم تغییر می‌کند.

۴٫ کاربران تغییر می‌کنند

این دلیل هم اهمیت زیادی دارد. روش جستجوی اشخاص و دلیل آن تغییر می‌کند. همچنین آیتم‌هایی که کاربران آنها را جستجو می‌کنند هم تغییر می‌کند. اگر محبوبیت محصولی کمتر شد، ترافیک وبسایت‌های ارائه دهنده آن محصول هم کمتر می‌شود. ممکن است این کاهش به صورت تدریجی و در بلندمدت رخ دهد. بنابراین باید همیشه گرایشات کاربران را دنبال کرد.

پاسخ Mueller: “و در نهایت، در سمت کاربران هم شرایط تغییر می‌کند و انتظارات آنها به مرور زمان دستخوش تغییراتی می‌شود.”

بنابراین اینکه سایتی در گذشته خوب کار کرده و رتبه اول در سرچ گوگل بوده، دلیلی برای ادامه عملکرد خوب آن در آینده نیست.

همیشه آپدیت کردن را ادامه دهید

یکی از ویژگی‌های مشترک سایت‌های موفق این است که دائماً در حال پیشرفت و حرکت هستند. جنبه‌های تکنیکی سایت، مطالعه کاربران و تجربه کاربری بهبود پیدا می‌کند و یک رابطه نزدیک با بازدیدکنندگان سایت شکل می‌گیرد. همه این موارد جزء ویژگی‌های یک سایت پویا هستند که باعث ارتقا رتبه در گوگل می شوند.

تولید و انتشار محتوا به تنهایی کافی نیست. همیشه باید توجه ویژه‌ای به مخاطبین و گرایشات مربوط به کاری که انجام می‌دهید داشته باشید.

انجام این کار می‌تواند منجر به شکل گیری فرصت‌هایی جدید شده و از تحلیل رفتن تدریجی ترافیک پیشگیری کند.

کاهش اهمیت رتبه گوگل برای کلمات کلیدی

برای مدت ها رتبه گوگل برای کلمات کلیدی یکی از اجزای کلیدی همه کمپین های سئو بود و در خیلی از موارد معیار اصلی برای ارزیابی عملکرد محسوب می شد.

پنج یا شش سال قبل، اطلاعات ما درباره کلمات کلیدی که کاربران برای پیدا کردن محتوا جستجو می کردند، بسیار زیاد بود. تمام این اطلاعات به صورت شفاف در Google Analytics قابل دستیابی بود و  می توانستیم با استفاده از ابزار Keyword Tool گوگل به تخمین های تقریباً دقیقی درباره حجم جستجو دست پیدا کنیم.

اولین آپدیت مهمی که این وضعیت را تغییر داد، حرکت گوگل به سمت جستجوی رمزنگاری شده و نمایش بعضی قسمت ها با عنوان “not provided” در Google Analytics بود.

این تغییرات باعث ایجاد تاثیراتی در خیلی از ارائه دهندگان نرم افزارهای سئو شد و باعث شد کارایی بسیاری از ابزارهای این شرکت ها در ارزیابی عملکرد سایت ها در زمینه جستجوی ارگانیک، افت کند.

بعد از این موضوع، شاهد تصمیم گوگل برای تغییر تخمین های مربوط به حجم جستجو در ابزار Keyword Planner بودیم که از این به بعد تخمین ها را به صورت کلی تر نمایش می داد. در پی این تغییرات بجای اینکه مثلاً به ما اعلام شود که یک کلمه کلیدی خاص در هر ماه ۱۴۰۰ جستجو داشته، این طور گفته می شد که جستجوی این کلمه کلیدی بین هزار تا ۱۰ هزار (۱k-10k) بار در ماه بوده است. که این اطلاعات چندان مفید نیستند.

این تغییرات، بازاریاب ها را ملزم به تغییر استراتژی های جستجوی خودشان کرد تا کمتر به کلمات کلیدی خاص تمرکز کنند و به سمت استراتژی های موضوع محور در تولید محتوا حرکت کنند، بخصوص برای محتوای مربوط به قسمت های بالاتر قیف فروش.

این مطلب را هم بخوانید  کلمات کلیدی و سئو بهترین دستورالعمل برای افزایش فروش اینترنتی

Keyword Rankings یا رتبه گوگل برای کلمات کلیدی دقیق نیست

یکی از انتقادات عمده ای که به داده های مربوط به رتبه گوگل برای کلمات کلیدی (keyword ranking) وارد می شود این است که این داده ها دقیق نیستند. خیلی از پیشگامان صنعت و حتی ارائه دهندگان نرم افزارهای نظارت بر رتبه بندی به این موضوع اعتراف کرده اند.

دلیل این وضعیت را می توان به سه شاخه کلی تقسیم کرد:

  1. شخصی سازی
  2. دستگاه
  3. موقعیت جغرافیایی

شخصی سازی

تقریبا از زمان راه اندازی گوگل پلاس، صحبت های زیادی در صنعت سئو پیرامون شخصی سازی در جستجوی گوگل شکل گرفت. حتی بعد از محو تقریبی گوگل پلاس، شخصی سازی یکی از ملاحظات مهم باقی ماند.

نهایتاً گوگل نتایجی را به کاربر نمایش می دهد که بر اساس تاریخچه جستجوی وی تنظیم (یا به اصطلاح شخصی سازی) شده باشد. این یعنی اگر کاربری یک کوئری مثل “خودروی الکترونیک” را جستجو کند و همین کاربر قبلاً از وبسایت شرکت تسلا بازدید کرده باشد، ممکن است گوگل رتبه بندی سایت ها را در نتایج جستجو برای آن کاربر خاص طوری انجام دهد که موارد مربوط به شرکت تسلا جزء اولین نتایج باشد.

اما برای کاربری که قبلاً به سایت شرکت تسلا سرنزده باشد، رتبه گوگل متفاوت خواهد بود و این امر باعث شده تعیین اینکه کدام وبسایت ها رتبه شماره یک را دریافت می کنند، کار سختی باشد (چون همان طور که اشاره شد، این رتبه گوگل برای کاربران مختلف، متفاوت هستند).

نوع دستگاه و موقعیت جغرافیایی

هر چند همانطور که اشاره شد، شخصی سازی در مبهم شدن رتبه گوگل برای کلمات کلیدی نقش دارد، اما این نقش در مقایسه با نقش فاکتورهای ضمنی مثل نوع دستگاه و موقعیت جغرافیایی کم است.

یکی از مهم ترین پیشرفت های گوگل در زمینه جستجو طی پنج سال گذشته توانایی در نظر گرفتن جنبه هایی از کوئری بوده که به صورت صریح اعلام نمی شوند. برای روشن تر شدن این موضوع یک کوئری مثل رستوران های شهر بوستون یا به انگلیسی Boston restaurants را در نظر بگیرید.

اگر به سال ۲۰۱۰ برگردیم، جستجو برای این عبارت منجر به ارائه لیستی از وبسایت های تقریباً کلی و عمومی می شد که یا درباره رستوران های شهر بوستون صحبت می کردند یا وبسایت یکی از این رستوران ها بودند.

اما در حال حاضر یعنی سال ۲۰۱۸، با جستجوی همین عبارت متوجه می شویم که گوگل نسبت به قبل به اطلاعات بسیار بیشتری مجهز شده است. گوگل این قابلیت را دارد که تشخیص بدهد کاربر جستجو را با چه دستگاهی انجام داده، در زمان انجام جستجو موقعیت جغرافیایی او کجاست و این که آیا در حال حرکت است یا خیر.

مثلاً اگر جستجو را با گوشی آیفون، در ساعت ۱۱:۳۰ صبح و حدودا در مرکز شهر بوستون انجام دهید، تفسیر جستجوی شما برای گوگل به این صورت است:

“در این لحظه کدام رستوران ها با فاصله‌ای مناسب از موقعیت فعلی من در مرکز شهر بوستون، برای ناهار باز هستند؟”

خود گوگل بدون این که نیاز به تایپ این اطلاعات توسط کاربر وجود داشته باشد، تمام این اطلاعات را جمع آوری می کند. در نتیجه این قابلیت را دارد که نتایج جستجو را دقیقاً متناسب با وضعیت فعلی فرد جستجو کننده تولید کند.

این مطلب را هم بخوانید  5 نوع محتوایی که باعث ایجاد بک لینک به سایت شما می شوند

بنابراین پاسخ دادن به این سئوال که رتبه گوگل جهت شماره ۱ برای جستجوی عبارت Boston restaurants به کدام سایت تعلق دارد، چالش برانگیزتر می شود.

جهت گیری اشتباه با Keyword Rankings

همیشه داشتن رتبه خوب برای کلمات کلیدی معادل با افزایش حجم ترافیک ارگانیک نیست، چه برسد به افزایش درآمد! همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد، قابلیت مشاهده خیلی از معیارهای مربوط به حجم جستجو از ما گرفته شده و این وضعیت تخمین دقیق میزان ترافیکی که می توانید برای یک کلمه کلیدی خاص بدست آورید را سخت می کند. اگر تغییر ظاهر نتایج جستجو را هم به موارد ذکر شده اضافه کنید (مثل گسترش روزافزون featured snippet ها) متوجه می شوید که سختی کار بشدت افزایش پیدا می کند.

پس اگر رتبه گوگل برای کلمات کلیدی برای شما حکم ستاره قطبی را دارد، ممکن است رو به جهتی کاملاً اشتباه در حرکت باشید.

وقتی همه دقت شما این باشد که هر صفحه در مقایسه با یک هدف رتبه بندی چطور عمل می کند، احتمالا از ده ها ارزش دیگری که محتوای شما ایجاد کرده، غافل می شوید. مثلاً شاید شما محتوایی تولید کردید که هدف اصلی این محتوا جذب ترافیک از طریق شبکه های اجتماعی یا ایجاد بک لینک باشد اما طوری طراحی نشده باشد که برای موضوع خود محتوا (مثلاً گزارش تحقیقاتی) رتبه بگیرد. در نظر گرفتن رتبه محتوا برای کلمات کلیدی به عنوان معیار اصلی موفقیت محتوا ممکن است باعث شود که شما محتوا را به روشی غیردقیق و نامناسب ارزیابی کنید.

ارزیابی عملکرد محتوا در سطح موضوعی

برای مقابله با تمام مسائل ذکر شده، راهکارهایی در وبسایت HubSpot برای تغییر روش ارزیابی محتوا پیشنهاد شده است. در این راهکار سعی شده بجای بررسی عملکرد محتوا در سطح صفحه به صفحه، عملکرد محتوا در سطح دسته بندی موضوعی (خوشه یا گروه موضوع) بررسی شود.

تحلیل ترافیک جستجوی ارگانیک و نرخ تبدیل ایجاد شده، هدف اصلی این بررسی است به همین دلیل در تقسیم بندی محتوا به خوشه های مختلف جهت بدست آوردن دیدی مناسب نسبت به جستجوهای مربوط به هر موضوع، عملکرد صفحات هم به صورت گروهی و هم به صورت فردی با هم مقایسه می شود.

این تحلیل کمک می کند تا اهداف متغیر و متفاوت هر محتوا بخوبی بررسی شود. همچنین این تحلیل مشخص می کند چه موضوعاتی در مقایسه با سایر موضوعات بیشتر منجر به رشد ترافیک می شوند و چه موضوعاتی با نرخ بیشتری منجر به تبدیل ترافیک می شوند.

این اطلاعات، دید شفاف تری برای افراد فراهم می کند و با داشتن این اطلاعات، بدون وسواس روی رتبه محتوا برای کلمات کلیدی، می توانند بهتر تصمیم بگیرند که باید بر چه مواردی تمرکز داشته باشند.

آیا هنوز Keyword Rankings جایگاهی دارد؟

علیرغم تمام صحبت های ذکر شده، نمی توان ادعا کرد که keyword ranking کاملا از بین رفته است. اطلاعات مربوط به کلمات کلیدی برای بررسی مشکلات سئو داخلی سایت تان و تحلیل قصد کاربران از جستجوی هر عبارت بسیار مفید و کارآمد هستند.

اما انتشار نسخه جدید Google Search Console نکات زیادی را مشخص می کند.

مهم تر از همه اینکه شما به عنوان یک بازاریاب باید مطلع باشید که داده های مربوط به کلمات کلیدی صددرصد دقیق نیستند. در نتیجه نباید این داده ها معیار شماره یک شما برای ارزیابی عملکردتان باشد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید